14. 4. 2014

Emma Hart: Hrej hráčem

Originální název: The Love Game
Série: The Game, #1
Nakladatelství: Galatea
Rok vydání: 2013
Počet stran: 248

Žánr
Conterporary Romance, Young Adult, New AdultAnotace
Jaký je plán hry? Maddie v tom má jasno: Arogantní a egoistický playboy Braden z kalifornské univerzity představuje pro ni vše, co se jí na klucích hnusí. Připomíná jí totiž jejího bratra, který dokáže myslet jen na sebe a ničí životy všem v okolí. Maddie spolu s kamarádkami vymyslí plán, jak tomu namachrovanému Bradenovi za všechna příkoří udělit lekci. Hlavní aktérkou plánu je právě Maddie, která do měsíce Bradena svede, omotá si ho kolem prstu a pak ho surově odkopne.
Operace Hrej hráčem může začít.
Žádná ze zasvěcených holek ovšem nemá zdání, že podobný plán má i Braden se svými přáteli. A jakou hru hraje on? Plán je přimět tu paličatou a nedostupnou „královnu univerzity“, aby se do něj zamilovala, svést ji, a pak ji srazit na kolena.
Ani jeden z obou aktérů netuší, že život může změnit pravidla hry… Možná oba zjistí, že nejde člověka soudit podle prvního dojmu…

Emma Hart
Během dne se obléká do pláště a říká si Super Máma, protože musí zápasit s dvouletým potomkem a
dalším, který se chystá na svět. V noci však plášť superhrdinky odloží, naplní si sklenici džusu a píše knihy.
Ráda píše o kouzelných věcech, polibcích a všem, co se hodí do jejích příběhů. Musí v nich povinně vystupovat sarkastické a vtipné postavy a stejně tak i sexy chlapi. Zrovna teď Emma pracuje na takovém množství knih, že se to snad ani nedá spočítat. Hrozně ráda je něčím zaměstnaná - teda pokud nejde o umývání nádobí. Ale zrovna během této neoblíbené činnosti přicházejí k životu její nejlepší nápady...

Obálka
Tohle je jedna z knížek, u které jsem se při koupi rozhodovala výhradně na základě anotace, protože, upřímně.. Obálka? Obálka je v tomhle případě to poslední, co by mě ke koupi mohlo přesvědčit.. Je fakt, že nápad se šachovnicí opravdu symbolizuje onu "hru", o kterou se hlavní hrdinové příběhu snaží, ale na druhou stranu.. Já nevím, moc mi to k tomuhle žánru nesedí.. Když se podíváme zase na americkou obálku knížky (obrázek vlevo), první, co nás napadne, je klasická červená knihovna, a ta se pro tuhle knížku taky nehodí.. Myslím, že si jak nakladatelství Glatea, tak i 
Nemůžu se rozhod.. Naše obálka vypadá.. Já nevím, zvláštně, hráčsky (díky tomu kostkovanému pozadí kolem názvu knížky), a říkám si, kde na tohle nakladatelství Galatea přišlo.. Protože když se podíváte na obálku amerického vydání.. Absolutně spolu tyhle dvě obálky nesouvisí. Jedna působí mladě, druhá zase doslova křičí "Červená knihovna". Nechci ani jedné z nich křivdit, ale jsem toho názoru, že se jim tentokrát nepovedla ani jedna obálka. Ani jedna z nich nesedí knížce samotné, i když k tomu má naše česká obálka o fous blíž, než ta americká.

Vlastní hodnocení
Hloupoučké, sladké, naivní, úsměvné, nenáročné a oddechové. Těmito šesti slovy by se dala hravě knížka
Hrej hráčem charakterizovat.
Zápletka je předvídatelná, děj svižný, člověk se do něj velice snadno začte a velmi těžko odtrhává.
Setkáme se zde s klasickým klišé: holka, Maddie, slušňačka s temnou minulostí x kluk, Braden, záporák, drsňák; holka mění kluka nevědomky, probouzí v něm něco, co doposud (nebo hodně dlouhou dobu) nepocítil.
Naprosto z ničeho vzniká vztah. Upřímně nechápu logiku spisovatelek, které mají na svědomí tato YA/NA díla. Přece není normální, aby z ničeho byl vztah, aniž by se ti dva lidé postupně poznávali, kamarádli se a tak, ne? V tomto případě Braden a Maddie nezávisle na sobě uzavřou sázku se svou skupinkou přátel, že se jeden do druhého zamiluje/jeden druhého využije a odkopne, a prostě se dají dohromady. Nehledě na to, že oba mají rozdílné povahy, že Maddie Bradena nenávidí a Braden má holky jen na jednu noc. To samozřejmě nepředstavuje žádnou překážku.
Příběh stránku za stránkou postupně plyne, nic extra se v něm neodehrává. Veškerou „akci“ najdeme a v poslední pětině příběhu, kdy se všechno vystupňuje. Jako špatný z toho vyjde opět kluk, ačkoliv holka taky provedla špatnou věc – pohlíží se na to jako na menší zlo, i když si provedli v podstatě to samé.
Tahle knížka není ničím vyjímečná, v YA/NA podobných knížek najdete spoustu. Pokud hledáte oddechové čtení, při kterém nemusíte přemýšlet nad tím, co se vlastně v ději odehrává, určitě se vám Hrej hráčem bude líbit. 
Osobně bych si tuhle knížku znovu nepřečetla, protože mě příliš neoslovila. V tomhle žánru najdete i lepší kousky.

Kde koupit?
Knížku Hrej hráčem seženete v síti knihkupectví Neoluxor za 229 Kč.

Použité zdroje
Informace o knize: Goodreads
Anotace: přebal knihy
Obálky: Goodreads, Google
Ostatní obrázky: Google

2 komentáře:

  1. Hm, koukám, že nic moc.. :) To by se mi určitě nelíbilo.

    OdpovědětVymazat
  2. Ono to jako tak nebylo špatný, ale jsou i lepší knížky :) Nic, co by si člověk musel nutně přečíst :)

    OdpovědětVymazat